ATEN 32 port KVM Over IP Switch with Virtual Media Support

ATEN KN1132V, 1-Local/1-Remote Access 32-Port Cat 5 KVM over IP Switch with Virtual Media (1920 x 1200)

ATENS 4:e generation av KVM över IP switchar slår förväntningarna. KN1132V kommer med överlägsen videokvalite (full hd upplösning 1920 x 1200), FIPS 140-2 med nivå 1 säkerhetsstandarder samt virtuella mediasändningar med dubbelt så hög hastighet. KN serien förser lokal konsol och fjärr över IP access för användare att övervaka och ha tillgång till hela sitt data center över ett nätverk, utöver det så erbjuds out-of band access med externt modem stöd för felsökning på BIOS-nivå när nätverket är nere.

• Avancerad FPGA grafik-processor – med full HD upplösning på 1920×1200
• ATEN exklusiv panel array läge – samtidig övervakning för både lokala konsoloperatörer och fjärråtkomstanvändare
• Högklassig säkerhet – stödjer FIPS 140-2 nivå 1 säkerhetsstandarder som använder inbäddad FIPS 140-2 certifierad OpenSSL kryptografisk modul (certifikat #1747, #2398, #2473)

Förpackningens innehåll: 1x KN1132V KVM över IP Switch, 2x SA0142 Serial Adapters (RJ45-F to DB9-M; DTE to DCE), 2x Power Cords, 1x Mounting Kit, 2x Lok-U-Plugs, 1x Lok-U-Plug Installation Tool, 1x Foot Pad Set (4 pcs.), 1x användarmanual.

Dimensioner: (BxDxH) 433.6 x 412.1 x 44 mm

Vikt: 5.54 Kg

ARTNR KN1132V-AX-G

ATEN 32 port KVM Over IP Switch with Virtual Media Support

Labtec Media keyboard, DK layout, PS/2, spillsäkert, snabbstartknappar

Labtec Media keyboard, DK layout, PS/2, spillsäkert, snabbstartknappar, svart

Spillsäkert medietangentbord med programmerbara snabbstartknappar för att ringa, e-posta, internet och andra applikationer.

• Snabbstartknappar
• Spillsäket tangentbord
• Ansluts via PS/2-kontakt
• Dansk tangentbordslayout
• Musik och video kontroll

Mått(BxDxH): 470 x 45 x 210 mm
Vikt: 739 g

ARTNR DEL3000120

Labtec Media keyboard, DK layout, PS/2, spillsäkert, snabbstartknappar

Delock Media konverterare 10GBase-R SFP+ till SFP+, upp till 10 Gb/s,

Delock Media konverterare 10GBase-R SFP+ till SFP+, upp till 10 Gb/s, grå

Denna 10 Gigabit Ethernet Media Converter av Delock kan användas för att ansluta olika optiska produkter. Till exempel kan multimodefiber konverteras till singlemode fiber. I SFP-spåren kan olika valfria 10 Gb/s SFP + -moduler av Delock användas.

Specifikationer
• Connectors:
  2 x SFP slot for 10GBase-R SFP+ module (SFP modules not included)
• Data transfer rate up to 10 Gb/s
• IEEE 802.3ae compliant
• 3 LEDs for status monitoring
• Power consumption: max. 4.3 W
• Operating temperature: 0 °C ~ 50 °C
• Metal housing
• Fanless
• Dimensions (LxWxH): ca. 94 x 71 x 26 mm

Strömförsörjning specifikation
• Wall power supply
• Input: AC 100 ~ 240 V / 50 ~ 60 Hz / 0.4 A
• Output: 5 V / 2 A
• Ground outside, plus inside
• Dimensions:
  inside: ø ca. 2.1 mm
  outside: ø ca. 5.5 mm
  length: ca. 9.5 mm

Systemkrav
• 10GBase-R SFP+ module

Paketets innehåll
• Media Converter
• Power supply
• User manual

Paket
• White Box

ARTNR 86445

Delock Media konverterare 10GBase-R SFP+ till SFP+, upp till 10 Gb/s,

DELTACO tangentbord i silikon, touchpad, IP68, 105 + 12 media, vit

DELTACO tangentbord i silikon med touchpad, IP68, 105 tangenter + 12 mediaknappar, vit

DELTACOS tangentbord i silikon med touchpad är perfekt för din arbetsplats. På grund av dess IP68 klassning är den spill och dammsäker.

• Skyddsnivå: IP68
• Kommunikation: USB1.1
• Livslängd på tangenterna: 2 miljoner tryck
• Språk: Alla språk som är kompatibla med Windows
• Tangentbords layout: 105 tangenter + 12 mediaknappar
• Gummerad yta ger bekväm användning av maskinskrivning
• Kompatibilitet: Microsoft Windows7/8/10/Vista/XP/2000/ME/98
• Ett speciellt utformat industriellt tangentbord med touchpad, robust och vattentätt, tillverkat av silikon

Mått (BxDxH): 346x136x12 mm (1,8m kabel)

Vikt: 575g

Förpackningsinnehåll: Tangentbord i silikon med touchpad

ARTNR TB-506

DELTACO tangentbord i silikon, touchpad, IP68, 105 + 12 media, vit

ATEN Over IP Control unit (KVM + Serial), with Virtual Media Support

ATEN CN8000A, 1-Local/Remote Share Access Single Port VGA KVM över IP Switch, 1920×1200 i 60Hz, svart

Den nya generationens ATEN CN8000A ger dig överlägsen videokvalité med upplösning på upp till 1920×1200, LUC(Laptop USB Console) för enklare KVM-åtkomst, användarvänlig console ODS och virtual media funktion utan extra kabel.

CN8000A KVM över IP ger dig möjligheten att kontrollera KVM-switchar som inte har inbyggd ”over-IP” funktioner över IP. CN8000A tillåter systemadministratörer att övervaka och ha tillgång till datorer från fjärran genom standard webläsare, Windows eller JAVA baserade applicationer.

Quick Specs:
  • Console Port: 1xSPHD-18 hane(gul)
  • KVM(Dator) port: 1xSPHD-18 hona(gul)
  • Laptop USB Console(LUC) port: USB mini-B (svart)
  • PON 1xDB-9 hane (svart)
  • RS-232 1xDB-9 hane (svart)
  • 1xRJ45
  • 1920×1200 i 60Hz, DDC2B

Mått(BxDxH): 200×81,4x25mm

ARTNR CN8000A

ATEN Over IP Control unit (KVM + Serial), with Virtual Media Support

Asus EA-AC87 AC1800 Gigabit Access Point / Media Bridge, 5GHz Wi-Fi

ASUS EA-AC87 – Supersnabb kombinerad accesspunkt och brygga, svart

ASUS presenterar stolt EA-AC87, världens första 4×4 trådlösa AC1800 2-i-1-brygga och accesspunkt, med otroliga 1734 Mbps. Med den senaste MU-MIMO-teknik får du oöverträffad räckvidd och prestanda. EA-AC87 är det enklaste och mest bekväma sättet att superladda ditt befintliga trådlösa nätverk och omvandla dina trådade enheter till trådlöst!

EA-AC87 kan användas som en trådlös accesspunkt eller brygga med överföringshastighet på upp till 1734Mbit/s över 5GHz. I accesspunktsläge ger EA-AC87 äldre routrar senaste generationens WiFi; 802.11ac. I bryggläge låter EA-AC87 datorer och andra enheter utan inbyggt WiFi ansluta till trådlösa nätverk. Fyra externa MU-MIMO-antenner med AiRadar beamforming-teknik optimerar trådlös signalstyrka och täckning.

EA-AC87 kan lägga till snabbt och stabilt 5GHz-nätverket till singel-band 2,4GHz routrar. 5GHz-frekvensbandet är att föredra för snabb och problemfri streaming av HD-multimedia. Med nya 802.11ac-protokollet får du lägre latens, vilket gör stor skillnad i online-spel och streaming.

I bryggläge är EA-AC87 kompatibel med alla enheter med Ethernet, exempelvis smarta TV-apparater, spelkonsoller och mediaspelare. Med EA-AC87 slipper du dra nätverkskablar från varje enhet till routern. Istället kan alla dessa anslutas till EA-AC87, som i sin tur ansluter till routern trådlöst.

• 802.11b/g/n/ac
• 5GHz
• 5xRJ45 GBLAN

Mått(BxDxH): 160x160x40mm

ARTNR EA-AC87

Asus EA-AC87 AC1800 Gigabit Access Point / Media Bridge, 5GHz Wi-Fi

Microsoft All-in-One Media Keyboard, trådlöst, USB, nanomottagare, s

Microsoft All-in-One Media Keyboard, trådlöst multimedia tangentbord, USB, nano-mottagare, nordisk layout, svart

All-in-One Media Keyboard passar perfekt både för vardagsrummet och hemmakontoret. Ett fullstort tangentbord och en integrerad trackpad med flertrycksfunktion ingår. Du kan skriva, svepa, dra, zooma och klicka hur enkelt som helst. Den har anpassningsbara snabbtangenter för medier, vilket ger dig direkttillgång till webben samt musik, foton och filmer. Tangentbordet har även en mycket slitstark design, vilket skyddar om du råkar tappa tangentbordet eller spilla över det. All-in-One Media Keyboard är allt du behöver för att skriva bekvämt och navigera smidigt och enkelt.

Stöder: Windows 7/8/8.1/RT 8/RT 8.1.

ARTNR N9Z-00009

Microsoft All-in-One Media Keyboard, trådlöst, USB, nanomottagare, s