DeLOCK Keystone module LC Duplex ho > LC Duplex ho single-mode

DeLOCK Keystone-modulen LC Duplex hona> LC Duplex hona Single-mode, vit / blå

Denna modul av Delock kan användas för att förlänga fiberoptiska kablar. Med sina standardiserade dimensioner kan den användas för enkel inmontering i t.ex. en Keystone-patchpanel.

Specifikation
• kontakter:
1 x LC Duplex hona>
1 x LC Duplex hona
• För single-mode eller multi-mode fiber
• Zirkonium keramikhylsa
• Med dammskydd
• För Keystone-portar med 19,2 x 14,9 mm
• Färg: vit
• Mått (DxBxH): ca. 29,2 x 22,1 x 17,8 mm

Systemkrav
• En ledig LC Duplex-kontakt

Paketinnehåll
• Keystone-modulen

Paket
• Plastpåse

ARTNR 86357

adminPostat Taggar , , , , ,

ATEN Serial to Cat5e/6 KVM Adapter Module (CPU Module)

ATEN KA9140, Serial KVM Adapter, svart

Altusen seriella CPU-adaptrar ansluter KVM-kablar till seriella portar på servrarna. De adaptrar är lätta och i liten formfaktor, passar perfekt in i de flesta rackmonterade eller stationära servrar.

• Auto Signal Compensation (ASC), ingen DIP-switch inställning behövs för de olika avstånden
• Hot Pluggable – Lägg till eller ta bort datorer utan att behöva slå strömbrytaren ned
• Stödja VT-100
• Uppgraderingar av livstidsterminaler
• Inbyggd ASIC för ökad pålitlighet och kompatibilitet
• CPU-modul utformad med automatisk konvertering för att möjliggöra flexibla gränssnittskombinationer (PS / 2, USB) för att styra alla datortyper (Seriell)

Mått (BxDxH): 200×81,5x25mm
Vikt: 500g

ARTNR KA9140

ATEN Serial to Cat5e/6 KVM Adapter Module (CPU Module)

pi-topSPEAKER, speaker module for pi-topCEED, green

Pi-topp PT-ADD-SPEAK-01-högtalare för användning med Pi-Top, grön

Pi-topSPEAKER är en högtalarmodul. För att ge ljud till pi-toppen, lägg till pi-topSPEAKER till modulskenan. Högtalaruppsättningen kan också ställas in på mono eller stereo (vänster och höger) genom att använda brytaren på botten.

• Modulär design, fäst upp till 3 i rad
• Vänster, Höger och Mono blandning
• SPDIF digitalt ljud av hög kvalitet från HDMI
• 2 W per modul
• I2C kontrollerad

ARTNR RPI-1056

pi-topSPEAKER, speaker module for pi-topCEED, green

Delock SFP+ Module 10GBase-T RJ45, upp till 10 Gbps

Delock SFP+ Module 10GBase-T RJ45, upp till 10 Gbps

Denna SFP + -modul av Delock kan användas för att utöka en 10 Gigabit-switch med en gratis SFP + -plats med ett RJ45-gränssnitt.

Specifikationer
• Connectors:
  1 x SFP+ male >
  1 x RJ45 jack
• Data transfer rate:
  Gigabit Ethernet up to 1 Gbps
  NBASE-T (draft) with up to 2.5 Gbps and 5 Gbps
  10 Gigabit Ethernet up to 10 Gbps
• Operating temperature: 0 °C ~ 65 °C

Systemkrav
• Hårdvara med en fri SFP+ port

Paketets innehåll
• SFP+ module

Paket
• White Box

ARTNR 86460

Delock SFP+ Module 10GBase-T RJ45, upp till 10 Gbps

Tibbit Wi-Fi Add-on Module for TPP2/TPP3

Tibbo GA1000 Wi-Fi Add-on Module, 802.11b/g, slav-enhet fungerar enbart med kompatibla Tibbo-produkter

GA1000 Wi-Fi tilläggsmodulen expanderar kapaciteten av Tibbos BASIC/C-programmeringsbara och seriella-över-IP produkter genom att addera 802.11b/g-kommunikationer till den redan kraftfulla hårdvarumixen. Modulen förlitar sig på SPI-gränssnittet och kräver enbart fem stycken I/O linjer för att kontrolleras. Den har en inbyggd antenn på chipet och en anslutning för en extern antenn om man vill det.

För mer information om vilka Tibbo-produkter som denna är kompatibel med hänvisar vi till Tibbos site

OBS! GA1000 är en slav-enhet (Slave Device), detta innebär att den enbart fungerar med kompatibla produkter från Tibbo.

  • Implementerar 802.11b/g Wi-Fi standarder
  • Kräver bara fem I/O linjer för att kontrolleras
  • Inbyggd antenn på kortet, koaxial-anslutning för extern antenn
  • Röd status-LED för scan/link indikation
  • Ström: 280mA vid 3,3V (active state)
  • Prototypvänlig 2,54mm (100mil) pin pitch

Mått(BxDxH): 19x42x6,7mm

ARTNR GA1000

Tibbit Wi-Fi Add-on Module for TPP2/TPP3

Raspberry Pi RasClock v. 4.0 – Real Time Clock Module

RasClock Raspberry Pi Real Time Clock Module 4.0, NXP PCF2127AT chipset

RasClock är en noggrann realtidsklocka som ansluts direkt till din Raspberry Pi och inkluderas med en batteri-backup. Modulen installeras direkt till GPIO-pinnarna utan kablar eller lödning. Den använder 3,3V, GND, SDA och SCL-pinsen. Modulen har en låg profil och kan lätt installeras utan att vara ivägen i ett chassi till din Raspberry Pi.

• Väldigt noggrann tidshållning (+-3ppm eller <2 minuters avvikelse per år)
• Integrerad kristall som kompenserar för temperatur och ålder
• Det medföljande 36mA 3V batteriet kommer hålla tiden i ca två år
• Medföljande knappcellsbatteri

Varför behöver jag en realtidsklocka för min Raspberry Pi?

Då Raspberry Pi inte har en egen realtidsklocka, hämtar den datum och tid automatiskt över internet via Ethernet eller WiFi. När du stänger av den, återgår Raspberry PI till de vanliga datums- och tidsinställningar (vanligtvis 30 november 1999). Detta händer inte bärbara datorer som med hjälp av en förinstallerad, batteridriven RTC håller tiden när de är avstängda.

För dina projekt som inte har någon internetanslutning är denna prisvärda batteridrivna realtidsklocka en perfekt lösning. Ett enkelt sett att hjälpa din Pi hålla reda på tiden.

ARTNR RPI-1041

Raspberry Pi RasClock v. 4.0 – Real Time Clock Module